Dezenformasyon

İnternette ya da televizyonda karşılaştığınız haber ve içeriklerin kasıtlı olarak yayılan bir yanlış bilgi olduğunu hiç düşündünüz mü? Ajanslar sizi aldatıyor olabilir mi?

Bir şey veya birileri hakkında verilen veya öğrenilen gerçeklere bilgi denir. Bilgi; birçok açıdan günümüz şartlarında elde edilen en önemli silahtır. Bilgi çağı kavramının günümüzde sürekli kullanılıyor olmasının nedeni de bilginin getirdiği güçtür.

Dezenformasyon Nedir

Dezenformasyon, failin amacına hizmet eden bazı yanıtları ortaya çıkarmak için kasıtlı olarak yayılmış ve gerçek olarak temsil edilen bir tür yanlış iletişimdir.

Dezenformasyon bazen yanlış bilgilendirme ile karıştırılır, ancak ikisi niyetleri ile ayırt edilir. Dezenformasyonun amacı aldatmaktır. Her ne kadar yanlış bilgilendirme de yanlış olsa da, yalnızca iletişimcinin gerçekleri doğru olmadığı için gerçek olarak sunulmuştur.

Dezenformasyon Nasıl Yapılır

Web’in göreceli anonimliği ve web sitelerinin yaratılmasının uygunluğu, insanların çevrimiçi olarak dezenformasyon yapmasını kolaylaştırdı. Dezenformasyon amaçları için geliştirilen siteler tipik olarak birkaç özelliği paylaşmaktadır. Örneğin, böyle bir site genellikle açıkça belirtilmiş bir amaca sahip değildir veya belirtilen amaçlarla ilgili çok az içeriğe sahiptir. Bir dezenformasyon sahasındaki içeriğin çoğunluğu genellikle belirli bir gündemle ilişkilidir, çok çekişmeli olabilir ve kolayca çürütülebilen açıkça yanlış bilgiler içerebilir. Dezenformasyon web sitelerinin en yaygın özelliği iletişim bilgilerinin veya herhangi bir “Hakkımızda” sayfasının olmamasıdır.

Çevrimiçi dezenformasyon, blog ve tartışma forumu gönderileri, yorumları ve Twitter ve Facebook gibi sosyal medya web siteleri aracılığıyla da yayılır.

Dezenformasyon ve Yanlış Bilgi Arasındaki Farklar

Yanlış bilgilendirme, yanlış olan bilgidir, ancak onu dağıtan kişi bunun doğru olduğuna inanır.

Dezenformasyon, yanlış olan bilgidir ve onu dağıtan kişi yanlış olduğunu bilir. Bu durum, kasıtlı bir yalandır. Bu ikisi arasında bir niyet farkı bulunmaktadır. Kasıtlı olarak insanları bir yanlış bilgiye inandırmaya çalışmak hem etik değildir, hem de yasal değildir.

Dezenformasyonun en yoğun kullanıldığı dönem tarihte “Soğuk Savaş” olarak adlandırılan dönemdir. İstihbarat örgütlerinin karşılıklı bilgi savaşları yürüttüğü bu dönemlerde, teknolojik gelişmelerin ülkeler tarafından birbirinden çalışılması durumları da eklendi. Bu duruma karşı iki süper güç; Sovyetler Birliği ve ABD, dezenformasyon yöntemlerini epey geliştirdiler. Çift taraflı ajanlar, uzay mekiği projeleri, gizli araştırmalar vb. birçok terim hayatımıza o dönemlerde girmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir